Trudnoća / Rođenje

Registracija djeteta za zdravstveno osiguranje - s PESEL brojem


Roditelj koji ne prijavi dijete za zdravstveno osiguranje može se suočiti s kaznom do 5.000 PLN. Nije čudo što ovaj broj pobudi puno emocija.

Naročito ako se suočimo sa obvezom registriranja djeteta za osiguranje u roku koji je odredio zakonodavac, tj. 7 dana. S obzirom da se djetetov PESEL broj dobije više od mjesec dana nakon porođaja, nije moguće registrirati dijete 7 dana nakon rođenja. Srećom, nema razloga za stres. Morate registrirati svoje dijete odmah nakon dobivanja PESEL broja. Do tada vas ova tema ne bi trebala mučiti.

Kada trebam registrirati svoje dijete za osiguranje?

Roditelj koji radi i pokriven je zdravstvenim osiguranjem, dijete mora registrirati za osiguranje. Ta obveza proizlazi iz čl. 67 odjeljak 3. Zakona od 27. kolovoza 2004. o zdravstvenim uslugama koje se financiraju iz javnih sredstava; unitarni tekst Časopis za zakone iz 2008. br. 164, točka 1027, s izmjenama i dopunama; u daljnjem tekstu zdravstveni akt.

Dijete može prijaviti za osiguranje samo jedan roditelj.

Ako prijavu podnese samozaposleni roditelj koji obavlja poslovnu djelatnost, on samostalno (ili preko računovođe) prijavljuje dijete na odgovarajućem obrascu ZUS-u.

Međutim, ako je zaposlen na radnom mjestu, prijavljuje se poslodavcu. Nakon primitka potrebnih podataka, poslodavac je dužan odmah pripremiti i podnijeti Zavodu socijalnog osiguranja zahtjev za zdravstveno osiguranje djetetovog radnika na obrascu ZCNA. U ovom dokumentu tvrtka mora navesti djetetov PESEL broj.

Od ZUS-a smo dobili i odgovor.

„U odgovoru na moj upit, ljubazno bih vas obavijestio da je u skladu sa Zakonom od 27. kolovoza 2004. godine o zdravstvenim uslugama koje se financiraju iz javnih sredstava SL 2008. Br. 164 artikla 1027 umjetnost. 50. stavak 14. kaže da u slučaju djece mlađe od 3 mjeseca koja nemaju PESEL broj, potvrda prava na zdravstvene usluge temelji se na PESEL broju osobe koja je dužna registrirati dijete na zdravstveno osiguranje.
Stoga, čim djetetu dodeli PESEL broj, treba ga prijaviti kao člana obitelji radi zdravstvenog osiguranja kod jednog od roditelja, ako ima pravo na osiguranje. "

Prije nego dijete dobije PESEL broj

Prije nego što dijete primi PESEL broj, možete ga jednostavno koristiti u zdravstvu. Prema čl. 50. stavak 9. Zakona o zdravstvu, dijete do navršenih šest mjeseci ne mora imati dokument kojim potvrđuje pravo na korištenje zdravstvene zaštite kada je potrebno koristiti njegove usluge. Zbog toga se ne mora registrirati za osiguranje.

Unatoč ovoj odredbi, vrijedno je ispuniti obvezu registracije djeteta za osiguranje, pa čak i ako smo zakasnili s tim, trebali biste se što prije pozabaviti ovom temom kako ne biste bili izloženi prilično žestokoj novčanoj kazni.

Video: Osiguranja u Njemackoj (Kolovoz 2020).